Güneş Enerjili Tarımsal Sulama Sistemleri

Şebeke hatlarından uzak yerlerde kalan tarımsal arazilerin elektrik ihtiyacının karşılanması için en uygun çözüm güneş enerjili sulama sistemlerdir. Düzenli sulama tarımsal arazilerde en önemli konulardan biridir. Gerekli ve yeterli sulama yapılmazsa ürün tamamen kaybedilip, işçilik ve yatırım maliyetinin tümü kaybedilebilir.

Sulama işlemi genellikle yeraltı su kaynaklarına sondaj yöntemiyle ulaşılarak yapılır. Açılan kuyuya sarkıtılan sulama pompaları vasıtasıyla su yer altından veya kuyudan çekilerek sulama kanallarına ulaştırılır.

Tarımsal sulamada güneş enerjisi sistemi mevcut olan AC pompanın Off-Grid sistem ile beslenmesi ya da akü ve inverter kullanımı gerektirmeyen DC solar pompa sistemi kurulması şeklinde iki farklı tasarımla kullanılabilir. Verimli ve etkin olan çözüm DC solar pompa kurulumu yapılıp, ihtiyaç olan suyun depo ya da havuzdan karşılanması şeklindedir.

Elektriğin olmadığı yerlerde tarımsal sulama sistemleri genellikle jeneratör ile yapılmaktadır. Bu sistem maliyetli olup çiftçilerimizin giderlerini arttırmaktadır.

Güneş enerjisi sulama sistemleri, şebeke elektriğinin bulunmadığı yerlerde sulama için ihtiyaç duyulan enerjinin tamamını güneş enerjisi ile karşılayıp işletme maliyeti olmadan gündüz su ihtiyaçlarını çok verimli bir şekilde güneş enerjisi panelleri ile sağlamış olurlar. Bu sistemler jenetratör ile kıyaslandığında çok verimli ticari sonuçlar doğurmakta olup, yatırım çok kısa sürede kendini amorti etmektedir. Alternatif enerji ile çalışan motorlarınızı sadece güneş paneli ve ilgili sürücü ile kesintisiz şekilde çalıştırıp, işletme maliyetinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

State Solar Tech; mevcut pompanızın gücüne göre sistem tasarımı yapıp, istediğiniz güçte pompanızı çalıştırmak için her zaman yanınızdadır. Keşif sonrası yapılacak sistem tasarımı ile 1 gün içinde sisteminiz kurulmaktadır. Önemli olan sizin ihtiyacınız olan sistemi en doğru ve ekonomik şekilde tasarlayıp en uygun sistemi sizlere önermektir.

Tarımsal sulama faaliyetlerinde devletin vermiş olduğu teşvik ve hibeler dönem dönem açılmaktadır. Bu destekler ile elektrik hattı çekilemeyen yerlere hibe desteği almanız için Antalya Enerji gerekli çalışmaları sizin adınıza yapmaktadır. Sabahın en erken saatlerinden güneş batıncaya kadar güneş enerji ile pompalarınız bedavaya çalışacaktır. Arzu edilen beygir gücünde sistem tasarımı yapılmaktadır.